Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saveti za čistoću vaseg doma

#1
SVEŽI DOM UZ LIMUN
Neprijatne mirise od pečenja ribe ili belog luka oteraće limun. Intenzivnije mirise najbrže ćete ukloniti ako na ploču šporeta stavite koricu limuna i malo vode.


KAFA ČISTI FRIŽIDER
Omiljeni napitak većine ljudi čisti mirise u frižideru. Stavite nekoliko zrna kafe na dan ili dva i ona će upiti sve mirise.


SO DEZINFIKUJE
Pre nego počnete čišćenje dezinfikujte sunđere sa kojima ćete ribati. Isperite ih i stavite na dva sata u zasoljenu hladnu vodu. Na taj način uništićete bakterije.


SIRĆE ZA BLISTAVE PODOVE

Pomešajte sirće i vodu u jednakim razmerama i sa tim rastvorom oribajte podove (sve osim granita i poroznog kamena).

POLIRANJE MASLINOVIM ULJEM
Napravite sami sredstvo za poliranje tako što ćete u posudu sipati kašičicu maslinovog ulja i četvrtinu soka od limuna.


SODA I SIRĆE OTČEPLJUJU ODVODE
U odvod sipajte 3/4 šolje sode bikarbone i pola šolje sirćeta. Zapušite i posle 30 minuta otvorite odvod i sipajte vrelu vodu.

Aromatična ulja - "ubice" bakterija


Aromatična ulja su veoma efiksna u borbi protiv bakterija i buđi. Staklena vrata tuš kabine će blistati ako ih prebrišete sa nekoliko kapi ulja limuna.

Kap ili dve ulja limuna možete naneti i na masne fleke na odeći. Kad odstoji, istrljajte i operite u mašini.


PROZORI
I čišćenje prozora možete olakšati "aromaterpaijom". Pomešajte pola decilitra vode sa 10 kapi lavandinog ulja. Osim čistih stakala, miris lavande je odbojan za muve, pa će smanjiti njihovu infaziju.

TOALET
U flašicu sa raspršivačem sipajte mešavinu dve šolje vode i dve kašike ulja čajevca. Poprskajte WC šolju, a posle 30 min oribajte i isperite.



I KUHINJA NA "TERAPIJI"

Za čišćenje kupatila i kuhinja pomešajte dve kapi ulja ruzmarina, četiri kapi limuna, tri kapi eukaliptusa i četiri kapi eteričnog ulja lavande. Promućkajte i perite ovom tečnošću radne i zaprljane površine.

BOR JE IDEALAN ZA PODOVE

Pre čišćenja poda u kantu s vodom sipajte četvrtinu šoklje alkoholnog sirćeta i deset kapi limunovog, ulja bora ili smreke.

SVEĆE

Na ukrasne sveće, obojene i lakirane, koje se ređe pale, lako se nahvata prašina, pa potamne. Vratiće im se stari sjaj i biće čiste ako ih pažljivo operete u mlakoj vodi u kojoj je rastopljen sapun.

SAPUN
Ostaci sapuna, kada se dobro osuše, mogu da se upotrebe umesto krojačke krede - za prepravku odeće.



FLAŠE
Flaše u kojima je bila neka masna tečnost, na primer ulje, možete uspešno očistiti na dva načina : u flaše staviti sitno narezan sirov krompir i malo sirćeta, ostavite da stoji pola sata, zatim dobro protresite i smesu izlijte. Potom flaše isperite toplom vodom. Talog od kafe s nešto tople vode ostavite da nekoliko minuta stoji u flaši. Zatim flašu dobro protresite, smesu izlijte i operite vrućom vodom. Flaše u kojima je pre bilo sirće, vino ili neka slična nemasna tečnost očistite tako da ih napunite toplom vodom, dodate kašiku krupne soli i neko vreme tresete.

DASKA ZA LUK
Daščica za luk se vremenom iskrivi. Ispravljanje je jednostavno. Daščicu treba dobro navlažiti vodom, a zatim staviti neki težak predmet koji će prekriti celu površinu. Ostaviti da stoji 24 sata.

Kako da izbelite odeću bez upotrebe izbeljivača

MOĆ LIMUNA
Odeću potopite u kadicu u koju ste sipali toplu vodu i stavili tanke kriške od jednog limuna. Ostavite da odstoji jedan do dva sata, a onda operite kao i obično. Ako je odeća veoma zamrljana prokuvajte vodu, skinite sa šopreta, dodajte limunove kriške i odeću i ostavite da deluje preko noći.



ČISTI I OMEKŠAVA
Belo sirće odlično izbeljuje. Sipajte polovinu do jedne šolje (250 ml) sirćeta u veš mašinu zajedno sa deterdžentom. Sirće će ne smao da izbeli odeću, već će da skine i ostatke od sapuna, a priu tom i omekšava tkaninu. Takođe, probajte ove ideje za čišćenje kuće sodom bikarbonom i sirćetom.



DETERDŽENT, ALI ZA SUDOVE
Deterdžent za mašinsko pranje sudova je još jedan sjajan izbeljivač veša. Dodajte oko četvrtine šolje (60 ml) u beli veš, a zatim ga operite u toploj vodi sa običnim deterdžentom. Agensi za izbeljivanje iz praška za sudove odradiće svoju magiju i rezultat će biti čisto i za nekoliko nijansi belje rublje.

Bez kamenca i neprijatnih mirisa

Na sudoperi, posuđu, mašini za pranje veša i posuđa zadržavaju se tragovi kamenca koji su posledica "tvrde vode". Te bele naslage veoma je teško, praktično nemoguće, ukloniti običnim sredstvima za pranje. S druge strane, lekari savetuju da ne koristite često takva sredstva jer obiluju “hemikalijama” koje loše utiču na zdravlje.



Postoje i ekološki načini da oporavite vaše aparate od kamenca i eliminišete neprijatne mirise. Možda niste znali, ali na tvrdokorne mrlje od kamenca efikasno deluje i soda bikarbona, morska so, sok od limuna i alkoholno sirće. Prednosti ovakvog čišćenja su velike, osim što se na ovaj način uspešno eliminišu tragovi “tvrde vode”, nečistoća i masnoća, ne utiču loše na životnu sredinu i na zdravlje čovreka, a za sobom ostavljaju prijatan miris.

SUDOPERA

Ispraznite sudoperu, isperite je vodom i prebrišite suvom krpom. Istrljajte površinu sunđerom i pastom od 2 kašičice sode bikarbone i sokom od pola limuna. Ostavite da odstoji 15 minuta, pa isperite vodom i prebrišite čistom vlažnom krpom. Ako na nekim mestima soda bikarbona nije uspela da odstrani deblje slojeve kamenca, istrljajte taj deo sunđerom natopljenim u alkoholno sirće. Dobro isperite vodom i osušite. Takođe, kamenac možete da skinete i pomoću krupne morske soli pomešane sa sokom od jednog limuna.

Da bi sudopera blistala, pošto je očistite od kamenca istrljajte je mekom, suvom krpicom na koju ste sipali nekoliko kapi maslinovog ulja.



POSUĐE

Ako je voda koju koristite “tvrda”, to se posebno odražava na posuđu. Tragovi od kamenca se vremenom talože i ostavljaju mrlje koje se vrlo teško skidaju. To se naročito vidi na čašama, šerpama i džezvi za kafu i čaj. Da biste lakše izribali lonce i ostalo posuđe, sunđer za pranje sudova natopite limunovim sokom i morskom solju. Posle ribanja, posuđe isperite pod jakim mlazom vodom.
RADNA PLOČA

Masnoće i nečistoće na radnoj ploči možete da očistite sprejom koji lako i jednostavno možete sami da napravite. U veću bocu sa raspršivačem sipajte 3 dl alkoholnog sirćeta, 2 dl vode i 40 kapi eteričnog ulja eukaliptusa koje će kamuflirati oštar miris sirćeta i dezinfikovati kuhinjsku površinu. Isprskajte površinu i istrljajte sunđerom. Nije potrebno da posle toga ispirate vodom.



MAŠINA ZA SUDOVE

Kvarove na mašini za posuđe sprečićete ukoliko jednom mesečno osvežite ovaj aparat na sledeći način: ispraznite mašinu i starom četkicom za zube koju ste umočili u alkoholno sirće dobro oribajte spoj oko vrata i mašine. Na uporne mrlje primenite pastu od sode bikarbone i limunovog soka. Zatim, na dno prazne mašine sipajte 2 dl alkoholnog sirćeta, zatvorite vrata i uključite mašinu na pranje na najvišoj temperaturi. Ukoliko želite da odstranite neugodne mirise iz mašine za sudove, u pregradu za deterdžent sipajte limuntus i takođe izaberite opciju pranje na najvišoj temperaturi.


MAŠINA ZA VEŠ

Sličan je princip kao kod mašine za posuđe. Delove zahvaćene kamencom istrljajte četkicom koju ste umočili u alkoholno sirće ili pastom od sode bikarbone. Ispraznite mašinu i u pregradu za pretpranje sipajte limuntus, podesite temperaturu na 60 stepeni, isključite centrifugu. Po završetku pretpranja, ispraznite vodu iz bubnja. Naravno, važno je i da pri svakom pranju veša koristite sredstva koja sprečavaju stvaranje kamenca.
Reply

#2
LINOLEUM
- Najlakše ćete ga očistiti mlakom vodom, u kojoj ste otopili nešto sapuna za pranje. Nakon brisanja sapunicom, linoleum prebrišite čistom, mlakom vodom i premažite sjajem za podove.
- Da očistite masne mrlje sa linoleuma u malo hladne vode izlupajte žumanac i tom smesom istrljajte mrlje. Zatim linoleum operite kao obično.

KERAMIČKE PLOČICE
- Za čišćenje keramičkih pločica koristite rastvor jedinakih količina mlake vode i sirćeta.
- Perite ih vodom kojoj ste dodali alkohol, obrišite suvom krpom i bićete iznenađeni učinkom.
- Masne mrlje sa keramičkih pločica perite rastvorom deterđženta, mlake vode i dodatka amonijaka (pola čaše).
- Mrlje od čaja sa keramičkih pločica skinite solju. Pospite pločice solju, prebrišite, isperite čistom vodom i osušite mekom krpom.

PARKET
- Mrlje od mastila na parketu nestaće ako ih istrljate krpom natopljenom u mešavinu mleka i glicerina. Te delove parketa zatim operite vodom.
- Mrlje od lepka sa parketa skidamo čistim benzinom, tako što ih trljamo starom četkicom za zube, a potom parket operemo vodom.
- Mrlje od lepka sa lakiranog parketa skidamo vatom natopljenom u aceton za skidanje laka sa noktiju, pazeći da pritom ne oštetimo lak na parketu.
- Šupijine koje se vremanom pojavljuju u parketu, možete ispuniti smesom jakog lepka za dirvo i piljevine. Starim nožem dobijenu smesu pažljivo utisnite u šupljine.

DRVENI POD
- Masne mrlje sa drvenog poda očistićete tako što ćete svaku mrlju premazati gustom mešavinom sirćeta i brašna i ostaviti da deluje 1 minut.
- Jako prljav drveni pod čistite struganjem žičanim sunđerom.
- Ogrebotine na drvenom podu istružite šmirgl-papirom i premažite bezbojnim lakom.

TAPISON
- U mašinu za čišćenje tapisona stavite samo trećinu praška za pranje tepiha i po jednu trećinu sirćeta i amonijaka.
- Tapison možete osvežiti i četkanjem grubom četkom navlaženom mlakom vodom kojoj ste dodali čist alkohol u razmeri 3:1.

PROSTIRKE OD SLAME ILI LIKE - Prostirke od slame ili like operite šamponom za kosu, isperite čistom vodom i sušite na vetru, ali u senci.

ULJE RAZLIVENO PO PODU - Ako ste po bilo kojoj vrsti poda prolili ulje, pospite ga obilino solju i ostavite da deliuje bar 10 minuta. Zatim očistete novinskim papirom i operite kao i obično.

TEPISI
- Tepihe dva puta nedeljno čistite usisivačem, a za temeljno čišćenje upotrebite tresač.
- Budući da novi tepisi ispuštaju dlačice, neko vreme ih nemojte ni četkati ni usisavati, već ih ostavite da se dobro slegnu.
- Da bi se tepih ravnomarno trošio treba ga povremeno okretati. Kako se na tepihu ne bi ocrtavali obrisi nogu i nameštaja, na njih stavite gumene obloge.
- Tanke i lake tepihe obložite tankom penastom gumom kako se ne bi klizali.
- Tepihe nikada nemojte slagati, već ih rolajte kako se ne bi lomili.
- Ako vam se tepih ipak izlomi, prostrite ga po podu, navlažite i opteretite po celoj površini.
- Ako vam se tepih para po ivicama, prošite rubove nevidljivim bodom iglom i koncem.
- Zavrnute rubove tepiha možete "izglačati" ako pod rubove stavite težu tkaninu, gumu ili karton (možete ih prošiti ili zalepiti).
- Tepihe treba čistiti i zimi. Preporučljivo je izneti ih napolje, prostrti po snegu licem i odozgo tresti tresačem.
- Ako želite da osvežite boju tepiha, jednostavno ga pospite solju, urolajte čvrsto i ostavite preko noći. Sutradan tepih dobro istresite i usisajte.
- Resice na ruboovima tepiha ne smete češljati već samo četkati, a najboolje je da ih uredite rukom.
- Prilikom promeštanja nameštaja, na tepihu ili tapisonu ostaju duboke brazde. Da ih odstranite, ta mesta prepeglajte vrućom peglom preko jako mokre krpe. Zatim ta mesta na tepihu ili tapisonu iščetkajte.

TAPETE
- Tapete od papira, kao i foto-tapete, najlakše ćete očistiti krpom natopljenom u čisti alkohol.
- Na svim vrstama tapeta osvežićete boju ako ih prebrišete sunđerom natopljendm u mešavinu od jednakih delova vode i sirćeta ili vode i amomijaka.
- Crne mrlje od plesni, s tapeta očistite čistom flanelskom krpom natopljenom u alkohol.

LEPLJENJE TAPETA - U lepak kojim ćete sami lepiti tapete, dodajte nekoliko kapi terpentina. Tako ćete tapete lako nalepiti i na vlažne zidove i oni se meće odlepiti.

MRLJE NA ZIDOVIMA I PLAFONU
- Masne mrlje na zidovima očistite kašastom smesom beinizina i pudera (talka). Njome premažite mrlje i ostavite da se osuši. Premaz skinite mekom četkom.
- Da odstranite plesnive mrlje sa plafona, izmešajte kilogram karbida u četiri litre vode i dobijenom tečnošću nekoliko puta prebrišite mrlje. Kada sasvim nestanu, čišćene delove obojte. Plesan se više neće pojaviti.

BOJA ZA ZIDOVE - Kada ste odabrali boju za zidove, morate imati na umu da je boja na kutiji uvek za mijansu svetlija nego na zidu.

BUŠENJE KERAMIČKIH PLOČlCA - Ako želite da probušite keramičku pločicu, najbolje je da na željeno mesto pre bušenja zalepite leukoplast i na njemu ozhačite tačku bušenja. Tako ćete pločicu probušiti a da vam se pri tome bušilica ne kliza.

ZABIJANJE EKSERČIĆA U ZID - Da bez teškoća zabijete ekserčić u zid, na primer za vešanje slika, ekserčićprvo zabite u karton, a zatim ga zajedno sa kartonom pribite na zid. Tako će ekserčić stajati pravo, a zaštitićete prste.

VRATA I PROZORI
- Crne mrlje na zidu oko vrata očistite tenpentinom, tako da terpentin ostane na zidu ili zidnoj oblozi bar 10 minuta, zatim isperite sapumicom.
- Manje ogrebotine na vratima i prazorskim okvirima popravite premazivamjem lanenim uljem.

ČlŠĆENJE PROZORA
- Pripremite mešavinu od pola litra sirćeta i šake soli. Nanesite je na prozorska stakla, pa zatim samo prebrišite suvom krpom.
- U vodu stavite malo sirćeta i novinskim papirom nanesite na stakla. Prebrišite suvim novinskim papirom.
- Da očistite mrlje od boje kojom ste bojili stan, stakla operite mešavinom jednake količine vode i sirćeta.

DRVENI NAMEŠTAJ
- Nameštaj od hrastovine čisti terpentinom.
- Lakiram nameštaj obrišite sapunicom kojoj ste dodali kašiku petroleja.
- Nameštaj od tika, palisandra, bukovine i orahovine, dva puta godišnije premažite uljem i voskom.

TRSTIKA, ŠIBLJE I PRUĆE

- Stolove i stolice od trstike i raznog drugog pruća ili šiblja, možete oprati slanom vodom (u 10 litara vode otopite dve kašike soli). Posle pranja pruće gubi sjaj, pa ga posle pranja premažite sredstvom za glačanje parketa i pažljivo istrljajte, kako bi opet bilo sjajno.
- Piredmete od nelakiranog virbovog pruća očistite krpom natopljenom u mleku.
- Lakirano pruće treba čistiti lanenim uljem.
- Sve vrste predmeta od pruća možete takođe oprati u rastvoru deterdženta za pranje posuđa, isprati hladnom vodom i sušiti na suncu.

DRVENI OKVIRI ZA SLIKE
- Da biste obnovili okvire za slike, premažite ih neutralnom kremom za cipele ili vazelinom. Nakon 10 minuta ih obrišite suvom krpom.
- Ako je okvir star i rezbaren, najpre sve mrlje očistite petrolejom, a zatim ceo okvir premažite kremom za čišćenje karoserije automobila i pažljivo obrišite.

KLAVIR - Klavir ili pijanino valja zaštititi od vlage i moljaca. Zato u unutrašnjost klavira stavite veću količinu novinskog papira i klavir prekrite teškim pamučnim prekrivačem ili vunenim prekrivačem. Umesto novinskog papira u unutrašnjost možete staviti nekoliko kesica lavande.

KLAVIRSKA STOLIČICA - Ako imate klavirsku stoličicu a ne znate što bi sa njom, možete je upotrebiti kao lep noćni ormarić ili elegantan stalak za telefon ili saksiju sa cvećem.

STARINSKI NAMEŠTAJ
- Ako u stanu imate starinski nameštaj sobe morate često vetriti kako bi u vazduhu bilo dovoljno vlage. Ako je vazduh suv drvo puca, a sa njim i lak.
- Starinsko drvo koje su napali crvi možete i sami izlečiti, tako što ćete prvog dana pumpicom ili injekcijskim špricem i igiom, u sve rupice u drvetu ubrizgati mešavinu od tri četvrtine amonijaka i četvrtine vode. Drugog dana ubrizgajte samo amonijak, a trećeg dana celu površinu nameštaja očistite sredstvom za čišćenje parketa.
- Da biste starinskom nameštaju vratili sjaj, dobro izmešajte jednake količine ulja i sirćeta. Tom mešavinom premažite nameštaj i ostavite dva dana. Zatim istrljajte flanelskom krpom.

STARINSKA VISEĆA SVETILJKA
- Da biste očistili starinsku svetiljku, na ruke navucite stare bele pamučne rukavice, prste umačite u alkohol i njima istrljajte svaki pojedinačni ukras svetiljke.
- Ako je svetiljka kristalna, deo oko sijalice zaštitite najlonskom kesicom, zatim pripremite rastvor od trećine 90% alkohola i dve trećine destilisane vode. Sipajte u bočicu s raspršivačem i poprskajte sve delove lustera. Kada se osuši blistaće kao nov.

DRVENI STO - Ako se na drvenom stolu poznaju svetle mrlje od boca iii čaša za vodu, odstranite ih tako što ćete na suv sunđer sipati malo jestivog ulja, premazati sto i ostaviti 10 minuta. Zatim što istrljajte suvom mekom krpom.

PROTIV SKRIPE VRATA I FIJOKA - Ako vrata škripe ili se fijoke teško otvaraju, pomoći će obična drvena olovka. Šarke na vratima dvoddlice na fijokama išarajte olovkom. Grafit će dh odlično podmazati.

TAPACIRANI NAMEŠTAJ - Perite ga blagim rastvorom sredstva za pranje i odmah osušite fenom da ne ostaju fleke od vode.VEŠTAČKA KOŽA - Čisti se sunđerom i sapunicom, ispira i briše mekom krpom.

PRAVA KOŽA - Nameštaj presvučen pravom kožom čistimo pamučnom krpom i vazelinom, ostavimo preko noći pa sledećeg dana izglancamo čistom pamučnom krpom.

KADA ZA KUPANJE
- Kadu ćete lako očistiti kašom od vinskog sirćeta i brašna, kojom treba premazati kadu i ostaviti 10 mdnuta pa zatim isprati.
- Možete je čistiti i zagrejanim vimskim sirćetom. Natopite sunđer i kadu prebrišite, a zatim isperite toplom vodom.

NASLAGE KAMENCA - Naslage kamenca koje su se nakupile u posudama za vodu ili drugim posudama, uklonite tako, što ćete u posudu sipati vodu i so, staviti da neko vreme kuva i ostaviti u posudi da se ohladd. Na kraju operite posudu na uobičajen način.

PROZORI - Perite ih rastvorom amonijaka i vode sa 1 delom amonijaka i 10 delova vode.

RADIJATORI - Da brzo očistite radijatore nanesite na njih limunov sok i prebrišite ih vlažnom krpom.

HROMIRANI PREDMETI - Najbolje ćete ih očistiti vlažnom krpom i sodom bikarbonom, kojom ih treba istrljati, zatim isprati i obrisati.

DUGMAD NA SPORETU - Najlakše ćete očistiti starom četkicom za zube natopljenom sirćetom.

KLJUČEVI - Ako se ključevi duže ne koriste pa zarđaju, ostavite ih nekoliko sati u mešavini od dve trećine maslinovog ulja i jedne trećine petroleja. Nakon toga ih obrišite i istrljajte šmirgli-papirom.

METALNE KVAKE NA PROZORIMA I VRATIMA - Kašom od dečijeg pudera i malo alkohola izvrsno ćete ih očistiti. Na kraju ih izglačajte flanelskom krpom.

KVAKE OD MESINGA - Očistite ih polovinom zrelog paradajza, koji ćete razmazati po kvakama, zatim istrljajte čistom vlažnom krpom. Kvake će opet biti sjajne. Možete pokušati i ovo: nakapajte na njih limunov sok, istrljajte i osušite.

KAMENAC U KADI ZA KUPANJE I UMIVAONIKU, LAVABOU - U kadu ili lavabo sipajte zagrejano sirće, istrljajte, ostavite pola sata i isperite virelom vodom. Po potrebi postupak ponovite.

SREDSTVA ZA ČIŠĆENJE PROZORA
- Prljava prozorska stakla možete čistiti trljanjem polovinom krompira (sirovog) zatim ih prebrišite čistom vlažnom krpom i osušite.
- U litar belog alkoholnog sirćeta stavite dva očišćena luka i prokuvajte. Time operite prozore i dobro istrljajte novinskim papirom.
- Možete ih očistiti i polovinom limuna. Istrljajte ih i obrišite.
- Rastvor kašike amonijaka u toploj vodi takođe je izvrstan za prozore.

POTAMNELO GVOŽĐE - Potamnele gvozdene predmete očistite mešavinom čađi i maslinovog ulja. Mešavinu ostavite nekoliko sati na gvozdenim predmetima koje zatim treba obrisati suvom, čistom krpom.

BRAVICE NA TORBAMA I KOFERIMA - Kada čistite putne tonbe ili kofere, morate očistiti i bravice. Zatim ih spolja i iznutra pospite dečijim puderom kako ne bi zarđale.

SREBRNA NARUKVICA ZA SAT - Srebrnu narukvicu iščetkajte četkicom za zube i sodom bikanbonom. Isperite vlažnom krpom i osušite suvom, mekom krpom.

KAMENAC NA VODOVODNIM SLAVINAMA - Slavine više puta trljajte krpom natopljenom toplim sirćetom.

KAMENAC U ODVODNIM CEVIMA - U odvodnim cevima u kupatilu i kuhinji nakuplja se razna prljavština i kamenac koji dovode do začepljenja. Zbog toga u njih povremeno sipajte po 1 dl sone kiseline koja će rastvoriti kamenac i prljavštinu.

POKLOPAC WC ŠOLJE - Poklopac i dasku na WC šolji najbolje ćete očistiti čistim alkoholom.

OGLEDALO
- Ogledalo perite vlažnim sapunom, isparite i sušite nekom krpom koja ne ostavlja dlačice;
- Sredstvom za pranje stakla;
- A možete ga prati i čistim alkoholom.

BAKRENI PREDMETI
- Bakrene predmete dobro ćete očistiti kašom od kukuruznog brašna, sirćeta i soli. Ostavite je na predmetima bar pola sata da deluje, zatim ih istrljajte mekom krpom.
- Možete ih prati i vodom kojoj ste dodali amonijak, isperite ih i obrišite.

UGLOVI PROZORSKIH STAKALA - Najteže je oprati uglove prozorskih stakala u kojima se nakuplja najviše prašine. Očistite ih starom četkicom za zube i sredstvom kojim čistite prozore.

ZAŠTITA SLAVINE OD RĐE
- Posle svakog čišćenja, osušene slavine premažite vazelinom.
- Ako su se na slavinama već pojavile tačkice rđe očistite ih vatom natopljenom u amonijak.

STARI POZLAĆENI OKVIR - U bočicu sa raspršivačem sipajte benzin i poprskajte okvir. Zatim ga istrljajte mekom, suvom krpom.

KOVANO GVOŽĐE - Predmete od kovanog gvožđa očistite vodom kojoj ste dodali nekoliko kašika sirćeta. Zatim ih premažite jestivim uljem.

ZELENA PATINA NA BAKRENIM PREDMETIMA - Napravite kašu od jednakih delova soli, sirćeta i grubog praška za čišćenje — vima, željeni predmet dobro istrljajte, isperite i osušite.

CRNI RUB OKO SLAVINA - Ovo je najtvrdokornija mrlja koja se stvara u kupatilu, koja se i posle temeljnog pranja pojavljuje već sutradan. Uspešno ćete je otkloniti samo vrelom vodom i trljanjem četkom.

KAMENAC-kod odvoda- u posudu sjediniti sirce i sodu bikarbonu, sipati u odvod pa pustiti toplu vodu.
-kod slavina- pastu za zube staviti na krpicu i dobro istrljati slavine pa isprati.

BLISTAVE CASE- u vodu potopiti presan krompir isecen na kriske i malo sirceta i zatim potopiti case.

MRLJE NA SPORETU- krpu nakvasiti Coca-Colom i dobro istrljati sporet.

TEPIH- U 1l vode sipati 2 kasike sampona za kosu i 2 Kasike sirceta. Napraviti penu i dobro utrljati u tepih a kada se osusi usisati.

ZAVESE- potopiti ih u vodu u koju se prethodno rastopio prasak za pecivo. Ostaviti da odstoji neko vreme pa isprati
Reply

#3
Na tt postoji mnogo klipova sa ovom temom i volim ovo da čitam i gledam. Big Grin Recimo, alu folijom možete skinuti naslage kamenca sa česmi. Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)