Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kako instalirati Windows 8

#1
Exclamation 
U koliko ste osoba koja voli novitete a koristite Windows OS tada je ovo tutorijal za vas. Kao što znate više nije novost nova verzija operacijskog sustava Windows 8 CP.

Ovdje ću prikazati kako možete instalirati WINDOWS 8 na Virtual Machine u ovom slučaju Orace VirtualBox.

potrebne performanse računala su slijedeće:

1. MIN 2 GB RAM memorije (1 GB za OS na fizičkom Hostu i 1 GB za OS na Guestu)
2. Windows 8 ISO file (ISO datoteku možete skinuti na ovom linku i instalirati uz ovaj
Product key za Windows 8 consumer preview verziju: DNJXJ-7XBW8-2378T-X22TX-BKG7J)
ili NF32V-Q9P3W-7DR7Y-JGWRW-JFCK8
3. Windows 7 32-bit sam ja koristio u ovom slučaju
4. Potrebno je Imati instaliran VirtualBox. Ako ne znate pogledajte Kako instalirati Oracle VirtualBox.
5. Poželjno je da imate vlastiti e-mail na Windows Live mail - HOTMAIL (ali nije nužno)



Instalacija Windows 8 CP




Kako instalirati Windows 8 consumer preview na VirtualBox

Ovdje možete pročitati FAQ za Windows 8 Consumer Preview
Ovaj tutorijal podijelit ću u dva dijela.

1. Kreiranje nove VM za Windows 8 na VirtualBox-u
2. Instalacija Windows 8 na VirtualBox

PRVI DIO
Kreiranje Virtual Machine za Windows 8 na VirtualBox-u

Prije samog početka izvršite DOWNLOAD WINDOWS 8 ISO file
Nadam se da ste instalirali Oracle VirtualBox. Pokrenite VirtualBox i kreirajte New Machine pod nazivom "Win8" na nekoj od particija vašeg računala. Postavite Dynamic file i dajte mu max veličinu 30 - 50 GB. Da bi vam bilo jasnije pogledajte slijedeće korake (step by step)

Pokrenite VirtualBox i klik na NEW button pa potom na Next button.


[Image: install-windows8-001-144.png]

Za Name upišite windows 8 (win8), automatski vam se treba postaviti OS Type Microsoft Windows / Windows 8. Ako nije odaberite ih. (a mislim da bi prošlo i da odaberete Windows 7, jer Win8 nije ništa drugo nego ušminkani Win7, barem je to moje mišljenje)

[Image: 2.png]

Na slijedećem dijalog prozoru dajte barem 50% RAM-a vašem virtualnom PC-u. (nadam se da imate barem 2 GB na fizičkom računalu)

[Image: 3.png]

U slijedećem prozoru postavite postavke kao na slici ispod (create new hard disk)

[Image: 4.png]

Na slijedećem dijalog prozoru odaberite jednu od opcija. Savjetujem da uključite opciju VDI (VirtualBox Disk Image)

[Image: 5.png]

Na slijedećem dijalog prozoru odaberite Dynamically allocated (ako želite da se VDI datoteka povećava kako dodajete instalacije)

[Image: 6.png]


U slijedećem dijalog prozoru dodijelite po vašoj želji i mogućnostima prostora na hard disku onoliko GB koliko smatrate da možete. Ja sam ovdje za VM Windows 8 dodijelio 50 GB.

[Image: 7.png]

U slijedećem dijalog prozoru VirtualBox kreiranja nove VM pogledajte postavke koje ste postavili (kod mene na slici uočite da sam izabrao VHD file opciju samo radi tutorijala a vi možete izabrati VDI opciju)

[Image: 8.png]

I na kraju potrebno je kreirati novu VM klikom na Create button.
[Image: 9.png]

Dakle završili smo sa kreiranjem nove Virtual Machine za Windows 8 na VirtualBox. Idemo sada pripremiti sve za instalaciju samog OS Windows 8 na VirtualBox. Idemo sada pokrenuti našu novokreiranu Virtual Machine. Pokrenite VirtualBox ako nije aktivan.

Na dijalog prozoru programa Oracle VirtualBox selektirajte kreiranu Virtual Machine i kliknite na START button.

Ako vam se na Oracle VirtualBox-u prilikom početka instalacije Windows 8 pojavi plavi ekran sa ERROR CODE 0xc0000260 tada je potrebno promijeniti postavku u samom VirtualBox-u.

[Image: 10.png]

Nakon starta otvara vam se prozor na kojem pročitajte napisano i kliknite na OK button

[Image: 11.png]

U slijedećem dijalog prozoru kliknite Next button za nastavak instalacije pri prvom pokretanju

[Image: 12.png]

U slijedećem prozoru potrebno je pronaći i izabrati ISO file na našem HDD-u koji smo skinuli na HDD. Na slici ispod uočite da sam ja već imao history odabira file ali vi kliknite po potrebi na ikonu sa zelenom strelicom prema gore i pronađite ISO file tj. path stazu tamo gdje ste ga skinuli.
[Image: 13.png]

I na kraju imamo Summary

[Image: 14.png]

Nakon startnog uvoda kreće naša instalacija Windows 8. Izaberite Language, vremensko područje i jezične postavke za tipkovnicu. Klik na Next button

U koliko vam se pojavi prozor (plavi ekran) sa ERROR CODE 0xc0000260 tada pogledajte što trebate promijeniti u postavkama VirualBox-a

[Image: 15.png]

Na slijedećem prozoru instalacije Windows 8 kliknite na Next button. Uočite da u ovom koraku imate mogućnost popravke Windows 8 operacijskog sustava (Repair your computer)

[Image: 16.png]

Dolazimo do prozora na kojem je potrebno upisati key tj. serial number naše licence (valjda ste je kupili [Image: wink.gif]

[Image: 17.png]


U slijedećem prozoru potvrđujemo uvjete. Klik na Next button

[Image: install-windows8-018.png]

Ovdje dolazi prozor koji sam propustio snimiti. U njemu odaberite CLEAN instalaciju jer radimo instalaciju Windows 8 od početka. (u protivnom odaberite Upgrade)

Na slijedećem prozoru instalacije Windows 8 dolazimo do koraka gdje biramo HDD i particiju inmstalacije. S obzirom da je ovo instalacija na Oracle VirtualBox imam samo jednu ponuđenu particiju (jedan HDD) a to je onaj naš kreirani VDI (VHD) file koji će se s vremenom povećavati kako budemo dodavali nove instalacije na Windows 8 OS-u. Kliknite na Next button.

[Image: install-windows8-019.png]

Slijedeći prozor prilikom instalacije Windows 8 prikazuje sam tok instalacije, kopiranja potrebnih datoteka setupa.

[Image: install-windows8-020.png]


U slijedećem prozoru potvrđujemo prvi restart instalacije. Klik na Restart Now

[Image: install-windows8-023.png]

Dolazimo do prvog restarta instalacije Windows, kod instalacije na fizičko računalo ovdje nemojte ništa pritiskati niti dirati (jer će se opet instalacija bootati od početka), naravno i u slijedećim restartima kada se pojavi ovakav prozor ne dirajte ništa da se ne boota ponovno od početka.

[Image: install-windows8-024.png]

Na slijedećim prozorima imamo razna događanja koja popratite pogledom.

[Image: install-windows8-025-255.png]
[Image: install-windows8-027.png]
[Image: install-windows8-030-24.png]


U slijedećem prozoru postavljamo naziv našeg računala.

[Image: install-windows8-031.png]

Ovdje prihvatite ponuđeno ili idite na Customize


[Image: install-windows8-032.png]

U slijedećem prozoru potrebno je upisati e-mail adresu koju imate na HOTMAIL.com
Ovo nije nužno i ako ne želite kliknite na Don't want to sign in with a Microsoft account. Međutim Windows 8 u ovoj verziji nudi sinhronizaciju svih vaših accounta koje koristite kod Microsofta što je nešto slično kao kod Google-a. Ovo je poželjna opcija ako koristite Windows 8 (bar po meni)

[Image: install-windows8-033.png]

U ovom dijelu instalacije potrebno je da upišete točnu e-mail adresu vašeg hot mail accounta i password za pristup e-mailu.

[Image: install-windows8-035.png]

U ovom koraku instalacije odaberite neko pitanje zbog sigurnosti vašeg accounta a isto tako upišite alternativnu e-mail adresu na koju će vam stići eventualni novi password sa sigurnosnim pitanjem. Nemojte ništa lažirati već upišite ispravno.

[Image: install-windows8-036.png]

Dolazimo do koraka instalacije Windows 8 u kojem se kreira naš korisnički račun (account)

[Image: install-windows8-037.png]

I pred sam kraj imamo instalacijsko podešavanje Windows 8 za naš account.

[Image: install-windows8-039.png]
Personalized Windows 8

[Image: install-windows8-040.png]

Finish instalacija Windows 8 i pogled na startni prozor GUI Windows 8

[Image: install-windows8-041.png]


Pogled na Internet Explorer 10 koji je integriran u Windows 8

[Image: install-windows8-042.png]

Ovako izgleda kada želite podesiti postavke desktopa na Windows 8. Nema puno razlike u odnosu na Windows 7

[Image: install-windows8-043.png]

Za Shut Down Windows 8 na VirtualBOx koristite FileMenu: Machine => Close => Shut Down

[Image: install-windows8-044.png]

 
Reply

#2
ok ovaj tut al da znate samo vm vuce dosta CPU i ukoliko vam procesor nema bar dva jezgra na 2.3Hz VM ce vam zabosti.
[Only registered and activated users can see links Click here to register]You are not allowed to view links. Register or Login to view.
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Simple Machines Forum [SMF] - Kako instalirati Plugin [ VIDEO ] CyberBalkan 0 3,334 09.11.2018., 08:00 PM
Last Post: CyberBalkan
Tongue Simple Machines Forum [SMF] - Kako instalirati [ VIDEO ] CyberBalkan 0 17,523 08.11.2018., 06:52 PM
Last Post: CyberBalkan
  Wordpress - Kako Instalirati Themu i Plugin [ VIDEO ] CyberBalkan 0 1,203 25.10.2018., 08:24 AM
Last Post: CyberBalkan
  Wordpress - Kako Instalirati [ VIDEO ] CyberBalkan 0 1,174 21.10.2018., 12:24 PM
Last Post: CyberBalkan
  Kako Napisati Profesionalan CV [VIDEO] CyberBalkan 0 1,464 28.06.2018., 07:37 AM
Last Post: CyberBalkan
  Grid for Instagram - Kako Koristiti Program [VIDEO] CyberBalkan 0 1,348 25.06.2018., 02:24 PM
Last Post: CyberBalkan
  Windows - Kako obrisati Restore Point [VIDEO] CyberBalkan 0 1,550 24.06.2018., 05:17 PM
Last Post: CyberBalkan
  Dualboot Uklanjanje drugog Windows-a [ VIDEO ] CyberBalkan 0 1,403 05.02.2018., 01:23 PM
Last Post: CyberBalkan
  Kako Promenuti Izgled Utorret-a [ VIDEO ] CyberBalkan 0 843 05.02.2018., 12:58 PM
Last Post: CyberBalkan
  kako promenuti Ikonicu [ VIDEO ] CyberBalkan 0 759 05.02.2018., 12:56 PM
Last Post: CyberBalkan

Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)